SREĆAN VASKRS

Naši fizioterapeuti iz Centra za bazičnu rehabilitaciju zajedno sa doktoricom Sanjom Stankić, održali su radionicu za zaposlene administrativne radnike u Elektro Doboju!
Tema radionice bila je: „Pravilan položaj tijela na radnom mjestu – prevencija bolova i očuvanje zdravlja“. Kroz praktične savjete i vježbe, naši stručnjaci su pokazali kako male promjene u svakodnevnim navikama mogu imati veliki uticaj na zdravlje i kvalitet rada.
Zaposleni su imali priliku da nauče:
kako pravilno sjediti i podešavati radno okruženje,
koje vježbe mogu pomoći u rasterećenju kičme,
kako prepoznati prve znake nepravilnog položaja i reagovati na vrijeme.
Elektro Doboj je još jednom pokazao da briga o zaposlenima nije samo fraza, već konkretna akcija. Ovakva saradnja između zdravstvenih ustanova i poslodavaca pravi je primjer odgovornog odnosa prema radnom kolektivu i dugoročne brige o zdravlju radnika.
Zahvaljujemo se na ukazanom povjerenju – zajedno gradimo zdravije radno okruženje!
Danas je potpisan Pojedinačni kolektivni ugovor za zaposlene u JZU Dom zdravlja Doboj
U prostorijama naše ustanove potpisan je Pojedinačni kolektivni ugovor između JZU Dom zdravlja Doboj i predsjednika Sindikalne organizacije Sindikata zdravstva i socijalne zaštite Republike Srpske.
Ovaj ugovor predstavlja važan korak u pravcu unapređenja prava i uslova rada naših zaposlenih. Njegovim potpisivanjem potvrđeno je zajedničko opredjeljenje za izgradnju sigurnog, stabilnog i pravednog radnog okruženja u kojem se vrednuje trud, stručnost i posvećenost zdravstvenih radnika.
Značaj ovog dokumenta ogleda se u:
preciznijem definisanju radnih prava i obaveza,
unapređenju zaštite zaposlenih,
stvaranju uslova za bolju motivaciju i kvalitetniji rad.
Direktor naše ustanove Vladimir Marković, zahvalio se predstavnicima sindikata na konstruktivnoj saradnji i svim zaposlenima na svakodnevnom doprinosu očuvanju zdravlja naše zajednice.
Danas su predstavnici JZU Doma zdravlja Doboj zajedno sa predstavnicima Gradske uprave Grada Doboj prisustvovali svečanom otvaranju kancelarije Udruženja Roma Doboj. Ovaj značajan korak predstavlja još jednu potvrdu zajedničkih napora ka unapređenju uslova života, pristupu zdravstvenoj zaštiti i jačanju socijalne inkluzije romske populacije.
Tim Doma zdravlja Doboj već dugi niz godina aktivno učestvuje u programima promocije zdravlja i prevencije bolesti unutar romske zajednice – kroz terenski rad, zdravstveno prosvećivanje, redovne preglede, vakcinacije i edukativne radionice. Naša misija je da svaki član zajednice ima jednaku šansu za zdrav život, a upravo ovakve inicijative doprinose stvaranju međusobnog poverenja i razumevanja.
Direktor naše ustanove, Vladimir Markovic, održao je sastanak sa predstavnicima kancelarije UNDP BiH o početku radova izgradnje foto-naponske elektrane na objektu naše ustanove čime će se započeti uvođenje obnovljivih izvora energije. Ponosni smo što je naša ideja naišla na pozitivne reakcije te ćemo biti prva zdravstvena ustanova u kojoj su urađene aktivnosti ovog tipa.
Direktor naše ustanove, Vladimir Markovic, potpisao je juče u Banjaluci Ugovor o međusobnoj saradnji za realizaciju projekta „Rana detekcija i prevencija depresivnih poremećaja u primarnoj zdravstvenoj zaštiti“, koji se realizuje u okviru Programa “Zdrave zajednice u Bosni i Hercegovini” koji finansira Vlada Švajcarske, a implementira Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Federalno ministarstvo zdravstva u partnerstvu sa Institutom za populaciju i razvoj.
Skrining i prevencija depresije su ključni za rano prepoznavanje simptoma i pravovremeno lečenje, čime se smanjuje rizik od hroničnog toka bolesti, smanjuje broj suicida i poboljšava kvalitet života. Rani skrining u primarnoj zdravstvenoj zaštiti omogućava identifikaciju osoba u riziku, a preventivne mere – poput edukacije, podrške i promovisanja mentalnog zdravlja – doprinose očuvanju psihičke stabilnosti zajednice.
Danas je u Ugostiteljskoj školi u Doboju održano edukativno predavanje na temu reproduktivnog zdravlja, povodom obilježavanja Svjetskog dana zdravlja. Predavanje su realizovali naši zdravstveni profesionalci, s ciljem da učenicima približe značaj očuvanja reproduktivnog zdravlja, odgovornog ponašanja i pravovremene edukacije.
Ova aktivnost je od izuzetnog značaja jer doprinosi podizanju svijesti mladih o važnim zdravstvenim temama, jača njihove kompetencije za donošenje informisanih odluka i podstiče otvorenu komunikaciju o pitanjima koja su ključna za zdrav razvoj i kvalitetan život. Kroz edukaciju, stvaramo temelje za zdravije društvo i preveniramo brojne rizike po zdravlje mladih.
Svjetski dan fizičke aktivnosti obilježava se 6. aprila svake godine s ciljem podizanja svijesti o značaju redovnog kretanja za očuvanje i unapređenje zdravlja. Ovaj dan, poznat i kao “Dan kretanja za zdravlje”, ustanovljen je 2002. godine od strane Agita Mundo uz podršku Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).
Tema Svjetskog dana fizičke aktivnosti 2025. godine je “Budite aktivni, od 1 do 101!”, koja naglašava važnost fizičke aktivnosti za sve uzraste, od najmlađih do najstarijih. Cilj je podstaći ljude svih generacija da usvoje aktivan način života radi poboljšanja opšteg zdravlja i kvaliteta života.
Prema podacima SZO, fizička neaktivnost je jedan od vodećih faktora rizika za globalnu smrtnost, uzrokujući približno isti broj smrtnih slučajeva kao i pušenje. Redovna fizička aktivnost doprinosi prevenciji i kontroli nezaraznih bolesti poput kardiovaskularnih oboljenja, dijabetesa i određenih vrsta raka, te poboljšava mentalno zdravlje smanjenjem simptoma depresije i anksioznosti.
S obzirom na to da nivo fizičke aktivnosti globalno ne raste, stručnjaci ističu potrebu za promjenom pristupa promociji fizičke aktivnosti. Umjesto fokusiranja isključivo na neaktivne pojedince, preporučuje se implementacija strategija koje će podstaći cijelu populaciju na povećanje nivoa kretanja.
Svjetski dan zdravlja, koji se obilježava 7. aprila, ove godine nosi temu “Zdravi počeci, budućnost puna nade”. Ova tema naglašava važnost zdravlja majki i novorođenčadi i djece, s ciljem smanjenja smrtnosti i poboljšanja dugoročnog zdravlja žena i djece.
Tim povodom, od ponedjeljka, 7. aprila, u našem gradu započinje niz promotivno-preventivnih aktivnosti. Obilježavanje će biti otvoreno u 10:00 časova u gradskom parku realizacijom projekta “Hajde da rastemo zajedno” u saradnji sa Gimnastičarskim klubom “Sparta”. Tom prilikom biće organizovane grupne sportske aktivnosti, prezentacija vježbi za očuvanje zdravlja i savjeti stručnjaka o važnosti fizičke aktivnosti i pravilne ishrane u prevenciji bolesti.
Planirane aktivnosti uključuju sportske aktivnosti za djecu, edukativne radionice za djecu i roditelje, interaktivne prezentacije o zdravim životnim navikama, kao i preventivne preglede i savjetovanja koja će biti organizovana u parku.
Aktivnost se realizuje u okviru Programa „Zdrave zajednice u Bosni i Hercegovini“, koji finansira Vlada Švajcarske, a implementira Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i Federalno ministarstvo zdravstva u partnerstvu sa Institutom za populaciju i razvoj.
Tokom cijele sedmice, građani će imati priliku da prisustvuju radionicama i predavanjima na različite teme iz oblasti zdravlja. Među njima se izdvaja radionica “Pravilno držanje tijela na radnom mjestu”, namijenjena zaposlenima u Poreskoj upravi i Elektro Doboju, gdje će stručnjaci predstaviti praktične savjete i vježbe za prevenciju bolova u leđima i vratu uzrokovanih dugotrajnim sjedenjem.
Pozivamo sve zainteresovane da se pridruže i aktivno učestvuju u obilježavanju Svjetskog dana zdravlja, jer zdravlje je naše najveće bogatstvo!
#ZdraveZajednice#ZdraviZivotniStil
#IPD– Institute for Population and Development @ipd_sarajevo
Danas, 1. aprila, obilježava se Međunarodni dan borbe protiv alkoholizma, s ciljem podizanja svijesti o štetnim posljedicama prekomjerne konzumacije alkohola. Alkoholizam nije samo lični problem pojedinca, već ozbiljan javnozdravstveni izazov koji utiče na porodice, zajednice i društvo u cjelini.
Prekomjerno konzumiranje alkohola povezano je s nizom zdravstvenih problema, uključujući bolesti jetre, srčana oboljenja, povišen krvni pritisak i mentalne poremećaje. Takođe, alkoholizam povećava rizik od saobraćajnih nesreća, nasilja i socijalnih problema.
Prevencija i liječenje alkoholizma zahtijevaju multidisciplinarni pristup koji uključuje edukaciju, podršku porodice, medicinsku pomoć i društvenu angažovanost. Podsticanje zdravih životnih stilova, informisanje o rizicima i pružanje adekvatne pomoći osobama koje se bore s ovim problemom ključni su koraci u smanjenju negativnog uticaja alkohola na društvo.
Na današnji dan, važno je podsjetiti se da odgovorno ponašanje prema alkoholu može sačuvati zdravlje i poboljšati kvalitet života, kako pojedinca, tako i cijele zajednice.
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv alkoholizma, a u sklopu promotivno-preventivnih aktivnosti Centra za zaštitu mentalnog zdravlja, dana 01.04.2025. godine u prostorijama JZU Dom zdravlja Doboj održan je 16. po redu Okrugli sto sa temom „Alkoholizam, put od rizičnog pijenja do dijagnostike i liječenja“. Aktivno učešće na Okruglom stolu uzeli su doktor porodične medicine Aleksandar Lazić, ispred JZU Dom zdravlja Doboj, koji je pričao o ulozi porodičnog ljekara u prepoznavanju, dijagnostici i liječenju alkoholizma, doktor Ferhad Hadžiibrahimović specijalista neuropsihijatrije, predstavnik JZU Bolnica Sveti apostol Luka Doboj, koji je pričao o ulozi bolničkog sektora u liječenju alkoholizma. I završno predavanje je održala Mladenka milanović, diplomiran psiholog ispred Centra za mentalno zdravlje Doboj na temu o ulozi tima centra za zaštitu mentalnog zdravlja u liječenju alkoholizma. Okruglom stolu su još prisustvovali predstavnici porodične medicine JZU Dom zdravlja Doboj, predstavnici JZU Bolnice Sveti apostol Luka Doboj, predstavnici Medicine rada. Okrugli sto je medijski propraćen.
Pripremila:
Nikolina Lazić Dobrojević, master psihologije
Nataša Gostić, diplomirani socijalni pedagog