Monthly Archive: Decembar 2024

PREPORUKE TOKOM SNJEŽNIH PADAVINA

Za pacijente, posebno one sa zdravstvenim tegobama ili starije osobe, važno je pridržavati se određenih preporuka tokom snježnih padavina kako bi se izbjegle povrede i pogoršanje zdravstvenog stanja. Evo nekoliko ključnih saveta:

1️⃣Kretanje i izlazak iz kuće

* Izbjegavajte izlazak ako nije neophodno, posebno tokom jakih padavina ili dok se putevi i trotoari ne očiste.

* Nosite neklizajuću obuću sa dobrim đonom kako biste smanjili rizik od pada.

* Koristite štap ili hodalicu sa posebnim dodatkom za led, ako imate problema s ravnotežom.

* Hodajte polako, malim koracima, i izbegavajte klizave površine.

2️⃣Održavanje tjelesne toplote

* Obucite se u slojevitu garderobu i zaštitite ruke, glavu i stopala.

* Izbegavajte duže izlaganje hladnoći, posebno ako imate srčane ili respiratorne tegobe.

3️⃣Hidratacija i ishrana

* Pijte dovoljno tečnosti kako biste izbjegli dehidraciju (čak i zimi).

* Jedite redovne, uravnotežene obroke koji će obezbjediti energiju i održavati tjelesnu temperaturu.

4️⃣Prilagodite aktivnosti

* Ograničite fizičku aktivnost na otvorenom, posebno lopatanje snega, koje može opteretiti srce.

* Ako morate da čistite snijeg, radite to polako i pravite pauze.

5️⃣U slučaju hroničnih bolesti

* Redovno uzimajte propisanu terapiju i nosite lijekove sa sobom ako izlazite.

* Izbjegavajte nagle promjene temperature (npr. prelazak iz toplog u veoma hladan prostor).

* Ukoliko imate problema sa disanjem, izbjegavajte zagađen vazduh ili dim od grijanja.

6️⃣Kontakt sa doktorom

* Ako se osjećate loše ili imate simptome pogoršanja bolesti, obratite se vašem doktori telefonom prije nego što krenete u zdravstvenu ustanovu.

Ove mjere mogu značajno smanjiti rizike tokom zimskih uslova.

PREDNOST ZA SVE NAŠE OSIGURANIKE

Više od 50% osiguranika koji koriste zdravstvene usluge u našoj ustanovi su oslobođeni plaćanja participacije. Participacija predstavlja lično učešće osiguranih lica u dijelu troškova zdravstvene zaštite i iznos participacije za zdravstvene usluge na primarnom nivou zdravstvene zaštite se konstantno smanjuje kako bi svi stanovnici imali dostupnu i sveobuhvatnu zdravstvenu zaštitu. Prednost za sve naše osiguranike je izdavanje e recepata bez plaćanja troškova participacije bez obzira kojoj kategoriji osiguranika pripadaju.

PROGRAM HPV IMUNIZACIJE U REPUBLICI SRPSKOJ

U Banjoj Luci je 13. i 14. 12. održan stručni skup “Program HPV imunizacije u Republici Srpskoj – Gdje smo danas i gdje želimo biti sutra?”.

Skupu su prisustvovali i predstavnici naše Ustanove.

Tokom prvog dana predavanje je održala prof dr Biljana Mijović na temu „Imunizacija protiv određenih bolesti izazvanih specifičnim tipovima HPV-a “, a potom je Vedran Peršić osnivač i vlasnik kompanije Peršić Communications održao dva sjajna predavanja na temu “Kako izbjeći šum u komunikaciji i kako je efikasna komunikacija temelj sticanja povjerenja”.

Drugi dan je bio rezervisan za dvije odlične panel diskusije. U prvoj su učestvovali predstavnici šest domova zdravlja (epidemiolozi i porodični ljekari) koji su podijelili svoja iskustva u organizaciji i provođenju vakcinacije protiv HPVa, primjere dobrih praksi i prepreke sa kojima se susreću na terenu, a u drugoj su učestvovali predstavnici relevantnih institucija i udruženja, kako bi dali odgovor na pitanje “Kako možemo bolje?”.

Zaključci ovog skupa su:

Povezivanje imunizacija diTe pro adu sa HPV

Pristupačnost (razmisliti o radu druge smjene ili uvođenju imunizacije vikendom – uzevši u obzir lokalne kapacitete)

Intenzivna međusektorska saradnja IZJZRS sa Ministarstvom prosvjete i kulture, te Ministarstvom porodice, omladine i sporta

Intenziviranje promocije o važnosti vakcinacije dječaka

Koristiti svaku priliku za promociju HPV imunizacije

Sve prezentirane aktivnosti panelista prilagoditi lokalnim uslovima i kontinuirano ih provoditi (dani otvorenih vrata daju dobre, ali kratkoročne rezultate) – tokom cijele godine

Neodlučan, nekada čak i negativan stav zdravstvenih radnika prema HPV imunizaciji! – adresirati kroz konutinuiranu edukaciju stručnih udruženja (porodična medicina, ginekologija, pedijatrija, dermato-venerolozi, farmaceuti).

PREDAVANJE NA TEMU “ALKOHOL, PSIHOAKTIVNE SUPSTANCE I NOVE PSIHOAKTIVNE SUPSTANCE”

Dana 11.12.2024. godine u JU O.Š. ” Sveti Sava” Doboj održano je edukativno predavanje na inicijativu roditelja učenika sedmih razreda. Predavanju su prisustvovali zaposleni u školi, roditelji i učenici. Tema predavnja je bila ” Alkohol, psihoaktivne supstance i nove psihoaktivne supstance”, a predavanje su održali dr Dejana Cocić Hadziibrahimović, psihijatar, Nikolina Lazić Dobrojević,dipl. psiholog i Nataša Gostić, socijani pedagog ispred Centra za zaštitu mentalnog zdravlja JZU Dom zdravlja Doboj u saradnji sa pripadnicima MUP Doboj. Predavanje je održano sa ciljem da se roditelji upoznaju sa novim psihoaktivnim supstancama koje su dostupne na tržištu, te da se adolescentima predoče rizici i posljedice upotrebe istih.

PREDAVANJE O SPORTSKIM SUPLEMENTIMA I NJIHOVOJ PRIMJENI KOD ADOLESCENATA

Danas su predstavnici Multidisciplinarnog centra za promociju zdravlja i prevenciju bolesti, povreda i stanja održali edukativno predavanje o sportskim suplementima i njihovoj primjeni kod adolescenata. Predavanje je održano za učenike Ugostiteljske i trgovinske škole. U toku predavanja pričalo se i o ishrani i učenici su pokazali zavidno znanje iz ove oblasti, podjele nutrijenata i podjele hrane na grupe namirnica te ulozi ishrane u očuvaju zdravlja.

PREDAVANJE NA TEMU VAKCINACIJE PROTIV HPV-a

Multidisciplinarni centar za promociju zdravlja i prevenciju bolesti, povreda i stanja JZU Doma zdravlja Doboj u Osnovnoj školi “Đura Jakšić” u Podnovlju organizovao je predavanje za roditelje na temu vakcinacije protiv HPV-a.

Edukacija roditelja o HPV vakcini vrlo je važna kako bi se povećala svijest o prednostima vakcinacije, smanjio broj slučajeva infekcija humanim papiloma virusom (HPV) i spriječili potencijalni zdravstveni problemi, poput raka grlića materice i drugih vrsta raka, kao i genitalnih bradavica.

Roditelji su imali priliku da od zdravstvenih radnika dobiju odgovor šta je to hpv, šta je hpv vakcina, kome je vakcina preporučena, zašto vakcinisati oba pola, da li je vakcina sigurna, koje bolesti se preveniraju ovom vakcinom, koje su prednosti vakcinacije.

Edukacija roditelja treba da je zasnovana na pružanju tačnih informacija koje mogu pomoći roditeljima da razumiju značaj vakcinacije i da donesu informisanu odluku koja je u najboljem interesu zdravlja njihove dece.

Pogledajte video prilog

MEĐUNARODNI DAN OSOBA SA INVALIDITETOM

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obilježava se svake godine 3. decembra, s ciljem podizanja svijesti o pravima i potrebama osoba sa invaliditetom, promovisanja njihovog ravnopravnog učešća u društvu i stvaranja inkluzivnog okruženja. Ovaj dan ustanovila je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 1992. godine kao priliku da se istakne značaj potpune integracije i ravnopravnosti za sve.

Ovogodišnja tema dana je “Unapređenje inkluzivnosti u društvu sa posebnim fokusom na stvaranje jednakih prilika za sve.” Ova tema naglašava važnost uklanjanja prepreka i podsticanja socijalne i ekonomske jednakosti, uključujući oblasti obrazovanja, zapošljavanja i pristupačnosti.

Različite organizacije širom svijeta organizuju događaje, seminare i kampanje kako bi ukazale na važnost inkluzije i solidarnosti. Na ovaj način se ističu izazovi s kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom, ali i njihovi doprinosi društvu, dok se promovišu promjene za izgradnju pravednijeg društva

EDUKATIVNO PREDAVANJE PRIPRADNICIMA ORUŽANIH SNAGA

Novembar je mjesec u kojem se podiže svijest o zdravlju muškaraca. Tim povodom predstavnici naše Ustanove se održali edukativno predavanje pripradnicima oružanih snaga smještenim u kasarni u naselju Bare/Doboju. Tema predavanja je bio rak testisa i prostate s osvrtom na preventivne preglede i fakfore rizika. Predavanje su održali dr Borislav Kovačević i medicinska sestra Jasmina Okolić.

I ovo je bila još jedna u nizu aktivnosti Multidisciplinarnog centra za promociju zdravlja i prevenciju bolesti i povreda.

SVJETSKI DAN AIDS-a

Svjetski dan AIDS-a obilježava se 1. decembra svake godine, a cilj je podizanje svijesti o HIV-u i AIDS-u, kao i promocija preventivnih mjera, testiranja i liječenja. Ovaj dan takođe služi kao podsjetnik na važnost borbe protiv stigme i diskriminacije prema zaraženim ili oboljelim osobama.

Svjetski dan AIDS-a počeo je da se obilježava od 1988. godine, a tema varira svake godine, ali uvijek naglašava ključne aspekte u borbi protiv HIV/AIDS-a.

“Kreni putem svojih prava: Moje zdravlje, moje pravo!” je slogan ovogodišnjeg obilježavanje Svjetskog dana AIDS/HIV-a.

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) na ovaj način ukazuje na činjenicu da je zdravlje ljudsko pravo i da je neophodno učiniti sve kako bi se smanjile i uklonile nejednakosti koje onemogućavaju i ometaju okončanje AIDS-a.

HIV (virus humane imunodeficijencije) je virus koji napada i slabi ljudski imunološki sistem koji je ključan za borbu protiv infekcija i bolesti. Ako infekcija nije liječena može dovesti do razvoja AIDS-a (sindrom stečene imunodeficijencije), što je posljednja faza infekcije. U tom stadiju, imunološki sistem je toliko oslabio da tijelo postaje izuzetno osjetljivo na razne infekcije i bolesti koje inače ne bi predstavljale prijetnju.

Kako se HIV prenosi?

Najčešći način prenosa HIV-a je nezaštićeni polni odnos (vaginalni, analni ili oralni) s osobom koja je zaražena HIV-om. Virus se prenosi putem sperme, vaginalnih izlučevina ili drugih tjelesnih tečnosti.

HIV se može prenijeti ako se koriste kontaminirani predmeti, kao što su igle ili šprice.

HIV može biti prenesen s majke na dijete tokom trudnoće, poroda ili dojenja. Međutim, s blagovremenim liječenjem majke, rizik od prenosa može se značajno smanjiti.

HIV se može prenijeti putem transfuzije krvi ili presađivanja organa koji nije testiran na HIV. U većini zemalja, krv za transfuziju je sigurna, jer se testira na HIV.

Kako se HIV ne može prenijeti?

HIV se ne prenosi putem svakodnevnih kontakata poput rukovanja, poljupca, dijeljenja hrane ili pića, korištenja zajedničkih WC-a, ili kontakta s znojem ili suzama.

Koje su mjere prevencije?

Korištenje kondoma tokom seksualnog odnosa.

Pre-ekspozicijska profilaksa (PrEP): PrEP je lijek koji osobe koje nisu zaražene HIV-om mogu uzimati kako bi smanjili rizik od infekcije. Preporučuje se osobama s visokim rizikom od izlaganja HIV-u, poput onih koje imaju nezaštićene polne odnose s osobama zaraženima HIV-om.

Post-ekspozicijska profilaksa (PEP): PEP je hitna terapija koja se mora započeti unutar 72 sata nakon mogućeg izlaganja HIV-u (npr. nezaštićeni polni odnos ili dijeljenje igala). PEP smanjuje rizik od infekcije, ali mora se započeti što prije.

Upotreba sterilnih igala, šprica i drugih medicinskih instrumenata u zdravstvenim ustanovama ključna je za sprečavanje prenosa HIV-a i drugih infektivnih bolesti.

Liječenje HIV pozitivnih osoba takođe predstavlja mjeru prevencije, jer se na taj način smanjuje količina virusa u tijelu do gotovo neprepoznatljivih nivoa, a što znači da nema prenosa virusa na druge.

Stalne edukacije o ovom virusu, rizicima, putevima prenosa i preventivnim mjerama značajne su za smanjenja broja zaraženih i oboljelih, ali i za smanjenje stigme i diskriminacije prema osobama koje su zaražene HIV-om ili oboljele od AIDS-a.