Poštovani pacijenti, Obavještavamo vas da su tokom državnih i vjerskih praznika u mjesecu maju ( 1. 2. 3. 6. i 9.maj) za sva hitna stanja dostupne ekipe
Službe hitne medicinske pomoći naše ustanove i to tokom 24 časa.
U ostalim danima radni vrijeme Službe porodične medicine je od 7.00 do 19.00 časova.
Grad Doboj je jedna od 25 lokalnih zajednica u Bosni i Hercegovini u kojoj će biti realizovan projekat „Zdrave zajednice u BiH”. Cilj ovog projekta je unapređenje zaštite zdravlja građana u lokalnim zajednicama, prevencija primarno nezaraznih bolesti, te promocija zdravih navika.
Riječ je o zajedničkom projektu Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske i federalnog Ministarstva zdravstva, koji finansira Vlada Švajcarske. Partneri na ovom projektu su i entitetski savezi opština i gradova. JZU Dom zdravlja Doboj je jedna od prvih ustanova primarnog nivoa zdravstvene zaštite koja je formiranjem Multidisciplinarnog centra za promociju zdravlja i prevenciju bolesti, stanja i povreda, svakodnevni rad na prevenciji masovnih nezaraznih bolesti podigla na viši nivo. Naime, vođeni prvim i trenutno jedinim supspecijalistom epidemiologije masovnih nezaraznih bolesti u Republici Srpskoj, dr Anom Ćeklić Stevanović i načelnikom Centra, dr Radoslavom Nikolićem, tim zdravstvenih radnika i saradnika svakodnevno, aktivno radi na prevenciji najčešćih nezaraznih bolesti kao što su karcinom grlića materice, karcinom dojke, karcinom debelog crijeva i prostate, ali i šećerne bolesti, arterijske hipertenzije i hiperholesterolemije.
Učešće u ovakvim i sličnim projektima predstavlja nastavak aktivne prevencije i povećanje resursa, kako bi naši sugrađani dobili što kvalitetniju prevenciju.
Evropski region Svjetske zdravstvene organizacije obilježava Evropsku nedjelju imunizacije (ENI 2024) od 21. do 27. aprila, kako bi promovisala svijest o značaju imunizacije u prevenciji bolesti i zaštiti života. Ovogodišnja Evropska nedjelja imunizacije ima poseban značaj jer se poklapa sa 50. godišnjicom Proširenog programa imunizacije (Expanded Programme on Immunization – EPI). U znak sjećanja na ovu prekretnicu, kampanja će proslaviti izuzetna dostignuća Proširenog programa imunizacije u poslednjih 5 decenija u zaštiti više generacija od ozbiljnih bolesti koje se mogu spriječiti vakcinom. Takođe, naglasiće i hitnu potrebu da se postigne visok i održiv obuhvat vakcinacijom u svakoj zajednici kako bi se, sada i u budućnosti, sprečilo izbijanje ovih bolesti.
Nadovezujući se na nedavna i uspostavljena partnerstva, ovogodišnje aktivnosti će dodatno podstaći inicijative za saradnju sa mladim profesionalcima i omladinskim organizacijama posvećenim promovisanju imunizacije, ulogu škola i roditelja.
Dana 12.4. na Farmaceutskom fakultetu Univerziteta u Beogradu naša mr. phi Saška Đekić, šef odjela za laboratorijsku dijagnostiku, je odbranila doktorsku disertaciju (uža naučna oblast medicinska biohemija) i time postala doktor nauka, a naša ustanova bogatija za još jedno naučno zvanje.
Dr Marina Jotić Ivanović bila je naš predstavnik na 8. Forumu mladih ljekara porodične medicine koji je održan u Beču od 12 do 13.aprila 2024.
Ovaj događaj je okupio 273 ljekara porodične medicine kako iz Evrope tako i sa drugih kontinenata pod sloganom Together we grow – building a healthy future.
Osim unapređenja kliničkog znanja i savladavanja novih vještina kroz mnogobrojne radionice i predavanja, ovo okupljanje je bilo prilika da se mladi ljekari povežu i da zajednički djeluju kako bi unaprijedili specijalizaciju porodične medicine i u smjeru poboljšanja položaja porodičnih ljekara.
Bio je to susret sa starim prijateljima i upoznavanje novih prijatelja, jer samo zajedno udruženi ljekari porodične medicine mogu da grade zdraviju budućnost kako za svoje pacijente tako i za sebe.
Protekle sedmice je u našoj ustanovi održana edukacija praktične primjene spirometrije u ambulanti porodične medicine. Ovo je još jedna u nizu edukacija koje imaju za cilj poboljšanje usluga koje pružamo našim osiguranicima. Edukaciju je održala dr Sanja Glišić.
Danas smo imali čast da primimo donaciju sanitetskog vozila od strane Vlade Japana koju je uručio g. Masami Kinefuchi, ambasador Japana u BiH. Ponosni smo što je naša ustanova dio ovog projekta koji će značajno doprinijeti poboljšanju zdravstvene zaštite u našoj lokalnoj zajednici.
Zajedno sa Gradonačelnikom grada Doboja g. Borisom Jerinićem smo bili domaćini ove posjete. Hvala Vladi Japana, ambasadoru i svim učesnicima projekata na ovoj izuzetnoj podršci i saradnji koja čini naš grad sigurnijim i zdravijim mjestom za sve građane.
Za kraj ovog kruga preventivnih predavanja posjetili smo i Gradsku upravu. Zaposleni iz svih odjeljenja koja pripadaju Gradu Doboju, odslušali su predavanje i popunili upitnike. Ovim se ne završava prevencija karcinoma debelog crijeva, jer tek smo počeli. A benefite ovakvog rada možemo očekivati kroz nekoliko godina,samo ukoliko u našoj namjeri istrajemo.
Svi pacijenti iznad 50 godina su kandidati za testiranje. Analizom upitnika biće pozvani svi koji budu u riziku i ne samo slušaoci predavanja, jer anketiranje i prevenciju nastavljamo kroz Službu porodične medicine.
Sva testiranja vezana za prevenciju se obavljaju potpuno besplatno. Vaš Dom zdravlja Doboj
Svjetski dan zdravlja se obilježava 7.aprila. Slogan ovogodišnje kampanje je “Moje zdravlje-moje pravo”. Zdravlje je jedno od osnovnih ljudskih prava koje je zagarantovano ustavom u više od 140 zemalja svijeta. Ovogodišnja tema je izabrana da zagovara pravo svakoga, svuda, da ima pristup kvalitetnim zdravstvenim uslugama.
Pravo na zdravlje uključuje četiri bitna, međusobno povezana elementa: dostupnost, pristupačnost, prihvatljivost i kvalitet.
Dostupnost se odnosi na potrebu za dovoljnom količinom funkcionalnih zdravstvenih ustanova, medicinskog kadra i usluga za sve.
Pristupačnost zahtijeva da zdravstvene ustanove i usluge moraju biti dostupne svima. Ona podrazumijeva odsustvo diskriminacije, fizičku dostupnost, ekonomsku pristupačnost (da svako može da plati uslugu) i dostupnost informacija.
Procjena dostupnosti zahtijeva analizu fizičkih, geografskih, finansijskih i drugih prepreka zdravstvenim sistemima i uslugama, te kako one utiču na ljude i njihovo zdravlje.
Prihvatljivost se odnosi na poštovanje medicinske etike, kulturološki primjereno i osjetljivost na rod.
Kvalitetna zdravstvena usluga je ključna komponenta zdravlja. Kvalitetne zdravstvene usluge treba da budu:
Bezbjedne: izbjegavanje povreda ljudi kojima je njega namenjena;
Efektivne: pružanje usluga zasnovanih na dokazima onima kojima su potrebne;
Usmjerene na ljude: pružanje njege koja odgovara individualnim potrebama; Pravovremene: smanjenje vremena čekanja i štetnih kašnjenja;
Pravične: pružanje njege koja se ne razlikuje po kvalitetu na osnovu starosti, pola, etničke pripadnosti, invaliditeta, geografske lokacije i socioekonomskog statusa;
Integrisane: pružanje čitavog spektra zdravstvenih usluga tokom životnog vijeka; Efikasne.
Još jedna značajna komponenta kvalitetne zdravstvene njege i zdravlja jeste autonomija ljekara i povjerenje između pacijenata i ljekara.
Povjerenje između pacijenata i ljekara je osnova za pružanje visokokvalitetne zdravstvene njege. Ono može postojati samo ako ljekari imaju potpunu, stvarnu autonomiju. Primarna etička odgovornost ljekara je da koristi zdravlju pacijenata (osiguranika). Klinička nezavisnost, bez nepotrebnog miješanja administracije i osiguranja je neophodna da bi se mogla pružiti visokokvalitetna zdravstvena zaštita i djelovati u najboljem interesu pacijenta. Ako je kliničko donošenje odluka potkopano administrativnim miješanje u ovu ulogu ljekara, prava pacijenata da imaju ljekare odgovorne za njihovu visokokvalitetnu zdravstvenu zaštitu mogu biti ozbiljno ugrožena. Nažalost, to može dovesti i do smanjenog povjerenja u liječenje, smanjenu usklađenost i gubitak društvenog povjerenja u zdravstvenu zaštitu. Nezavisnost je ključna za ostvarivanje prava pacijenata na zdravlje i očuvanje zdravlja i najvišeg kvaliteta medicinske prakse i autonomije. Ljekari imaju svoju ulogu upravljanje oskudnim zdravstvenim resursima za dobrobit pacijenata i društva.